Competition Winners

Elevator Pitch Competition

1st Place
Lyric Abdul-Rasheed
(Bucknell University)
 
2nd Place
Sifa Wangia
(University of Southern California)
 
3rd Place
Nailah Abdur-Razzaaq
(Texas A&M University)

Let’s Debate: Generative AI Competition

 

1st Place
Oluchi Emenike & Nathaniel Crosse
(Howard University)
 
2nd Place
Anthony Todd & Temi Adebowale
(Cornell University)
 
3rd Place
Samantha Collins & Tory’elle Coleman
(Virginia State University)

Entrepreneur Pitch Showcase

1st Place
$2500.00 
Andrew Whigham, IV 
DiabeTECH 
 
 
3rd Place
$500.00
The Scholar Shop
(
Sydney Stokes, Richard Stowe, Charlie Seigler)

Rise Hack-A-Thon

1st Place
Texas A&M University

 

2nd Place
University of Central Florida

 

3rd Place
University of Southern California

FLL Challenge

Championship Award
63786 Justice Code

Robot Performance Award
60909 Loco Warriors

Innovation Project Award
52676 The Inventors

Core Values Award
63128 GryphonBots #2

FLL Explore

Challenge Solution Award
C.A.S.H Superpower

Coding Award
Greater Albuquerque Team LC

Team Poster Award
Justice Code

Core Values Award
aSTEAM Village

Team Model Award
Warriors

“Out of the Box” Award by Boeing
Warriors

MATHCOUNTS

1st Place
NSBE Cobb County

 

2nd Place
YMWIC

 

3rd Place
NGLA

KIDWIND (High School)

1st Place
C.A.S.H. NSBE, Jr.
High School 1
 
2nd Place
C.A.S.H. NSBE, Jr.
High School 2
 
 

KIDWIND (Middle School)

1st Place
C.A.S.H. NSBE, Jr.
Middle School
 
2nd Place
Martinsville Henry County
Middle School
 
 

Ten80-NSBE Finals

1st Place
Grand Champion

 

Chapter
Chicago PREP

 

Team
BEASTXLR8

 

2nd Place
Overall

 

Chapter
Charles H. Flowers

 

Team
Racing Royals

 

Race Events

 

1st Place

Chapter
Greater Cleveland
Team
2 Talented and Prosperous

 

2nd Place

Chapter
CASH NSBE
Team
Calvert Cruisers

Autonomous Vehicle

 

1st Place

Chapter
FIRE NSBE
Team
FIRE McQueen

 

2nd Place

Chapter
Charles H. Flowers
Team
Jaguar Navigators

Enterprise Presentation

 

1st Place

Chapter
Wheaton Knights
Team
Knight Riders

 

2nd Place

Chapter
NGLA
Team
NGLA Lightening

Data-Driven Design

 

1st Place

Chapter
Chicago PREP
Team
BEASTXLR8

 

2nd Place

Chapter
Charles H. Flowers
Team
Racing Royals

Graphic Design

 

1st Place

Chapter
South Houston
Team
Mechanical Marvels

 

2nd Place

Chapter
San Antonio Citywide
Team
210 Nitro

Drag Racing

 

1st Place

Chapter
San Antonio Citywide
Team
210 Nitro

 

2nd Place

Chapter
Charles H. Flowers
Team
Racing Royals